ELECTROPRECIZIA-WAGNER CASTING S.A.
Electroprecizia, Municipiul Săcele, Brașov
În 2025: cifra de afaceri 27,5 mil lei, pierdere netă 9,4 mil lei, 84 angajați.
Despre ELECTROPRECIZIA-WAGNER CASTING S.A.
ELECTROPRECIZIA-WAGNER CASTING S.A. este o societate pe acțiuni (SA) înregistrată la Registrul Comerțului pe 27 mai 2009 cu numărul J2009000838082 și codul unic de înregistrare (CUI) 25609727, cu sediul în Săcele, județul Brașov. Activitatea principală este „Turnarea metalelor neferoase ușoare” (cod CAEN 2453). Firma are 17 ani de la înființare. În 2025, potrivit bilanțului depus la Ministerul Finanțelor, a avut o cifră de afaceri de 27,5 mil lei (+40% față de 2024), o pierdere netă de 9,4 mil lei și 84 angajați (număr mediu). Între 2021 și 2025, cifra de afaceri a crescut (de la 15,7 mil lei la 27,5 mil lei). Este înregistrată în scopuri de TVA din 1 iunie 2009.
Date de identificare
- CUI
- 25609727
- Nr. Registrul Comerțului
- J2009000838082
- Formă juridică
- SA
- Data înregistrării
- 27 mai 2009
- EUID
- ROONRC.J2009000838082
- Cod poștal
- 505600
Situația fiscală (ANAF)
- Plătitor de TVA
- Da
- TVA la încasare
- Nu
- Split TVA
- Nu
- Contribuabil inactiv
- Nu
- Registrul e-Factura
- Înscris
- Actualizat
- 01.10.2026
din 01.06.2009
Organ fiscal competent: Administraţia Fiscală pentru Contribuabili Mijlocii - Braşov
Date financiare 2025
- Cifra de afaceri
- 27,5 mil lei
- Pierdere netă
- 9,4 mil lei
- Angajați (medie)
- 84
- Capitaluri proprii
- -5,7 mil lei
- Datorii
- 42,5 mil lei
- Active totale
- 37 mil lei
- Marjă netă
- -34,1%
- Cifră / angajat
- 328 mii lei
+40% față de 2024
Indicator de risc de insolvență: Capitaluri proprii negative; pierdere în ultimii doi ani; datorii mai mari decât activele (115%). Calcul orientativ din bilanțul 2025, nu o evaluare de credit.
| Indicator (lei) | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri netă | 6,4 mil | 5,4 mil | 3 mil | 568 mii | 2,3 mil | 15,7 mil | 17,2 mil | 14,8 mil | 19,7 mil | 27,5 mil |
| Venituri totale | 6,4 mil | 5,4 mil | 3 mil | 568 mii | 2,7 mil | 17,9 mil | 16,3 mil | 15 mil | 19,9 mil | 27,5 mil |
| Cheltuieli totale | 6,1 mil | 5,3 mil | 3 mil | 579 mii | 2,8 mil | 19,1 mil | 19 mil | 17,3 mil | 28,7 mil | 36,8 mil |
| Profit / pierdere brută | 338 mii | 111 mii | 14 mii | -11 mii | -45 mii | -1,3 mil | -2,6 mil | -2,3 mil | -8,8 mil | -9,4 mil |
| Profit / pierdere netă | 338 mii | 97 mii | 12 mii | -11 mii | -45 mii | -1,3 mil | -2,6 mil | -2,3 mil | -8,8 mil | -9,4 mil |
| Număr mediu de angajați | 28 | 1 | 1 | 1 | 45 | 61 | 66 | 60 | 78 | 84 |
| Active imobilizate | — | — | — | — | 30 mii | 427 mii | 454 mii | 19,6 mil | 19,3 mil | 23,7 mil |
| Active circulante | 1,4 mil | 813 mii | 443 mii | 43 mii | 2,3 mil | 7,4 mil | 5,5 mil | 6,7 mil | 8,7 mil | 13,2 mil |
| din care stocuri | 0 | — | — | — | 794 mii | 4 mil | 2,7 mil | 3 mil | 3,4 mil | 4 mil |
| creanțe | 1,4 mil | 799 mii | 439 mii | 41 mii | 1,4 mil | 3,1 mil | 2,6 mil | 3,3 mil | 5,1 mil | 9,1 mil |
| casa și conturi la bănci | 19 mii | 13 mii | 4.771 | 2.291 | 82 mii | 289 mii | 267 mii | 298 mii | 246 mii | 116 mii |
| Cheltuieli în avans | — | — | — | — | 13 mii | 37 mii | 346 mii | 478 mii | 484 mii | 161 mii |
| Datorii | 1,7 mil | 992 mii | 611 mii | 222 mii | 1,9 mil | 9 mil | 10,1 mil | 16,8 mil | 24,4 mil | 42,5 mil |
| Venituri în avans | — | — | — | — | 588 mii | 317 mii | 242 mii | 131 mii | 131 mii | 0 |
| Provizioane | 0 | — | — | — | 36 mii | 57 mii | 85 mii | 100 mii | 173 mii | 217 mii |
| Capitaluri proprii | -276 mii | -180 mii | -168 mii | -179 mii | -224 mii | -1,5 mil | -4,1 mil | 9,8 mil | 3,7 mil | -5,7 mil |
| din care capital subscris vărsat | 1.000 | 1.000 | 1.000 | 1.000 | 1.000 | 1.000 | 1.000 | 13 mil | 15,8 mil | 15,8 mil |
Din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor (data.gov.ro). Sume în lei; „mii”, „mil” (milioane), „mld” (miliarde). Anii lipsă: bilanț nedepus sau fără activitate.
Clasament și firme similare
Locul 3 din 6 în județul Brașov și locul 16 din 54 în România după cifra de afaceri (2025), între firmele cu activitatea principală 2453 – Turnarea metalelor neferoase ușoare.
Firme similare din județul Brașov
- SILNEF METAL CASTING SRL · Brașov230 mil lei · 65 ang.
- A.MORELLI EXPORT IMPORT SRL · Brașov30,8 mil lei · 84 ang.
- METALSIL PROD SRL · Brașov12,2 mil lei · 4 ang.
- INCARTUR SRL · Brașov7,8 mil lei · 17 ang.
- F.G.A. ADVICE S.R.L. · Brașov326 mii lei · 1 ang.
Dosare în instanță
Nu am găsit dosare înregistrate din 2021 cu o parte care poartă numele firmei.
Sursa: portal.just.ro (Ministerul Justiției), căutare după nume, actualizată 09.10.2026. Potrivirea se face după denumire, deci pot apărea și firme omonime; verificați dosarul pe portal.
Domenii de activitate (CAEN)
Activitate principală (ANAF): 2453 – Turnarea metalelor neferoase ușoare
- 2221 Fabricarea plăcilor, foliilor, tuburilor și profilelor din material plastic
- 2222 Fabricarea articolelor de ambalaj din material plastic
- 2224 Fabricarea articolelor din material plastic pentru construcții
- 2226 Fabricarea altor produse din material plastic
- 2431 Tragere la rece a barelor
- 2432 Laminare la rece a benzilor înguste
- 2433 Producția de profile obținute la rece
- 2434 Trefilarea firelor la rece
- 2451 Turnarea fontei
- 2452 Turnarea oțelului
- 2453 Turnarea metalelor neferoase ușoare
- 2454 Turnarea altor metale neferoase
- 2553 Operațiuni de mecanică generală
- 2591 Fabricarea de recipienți, containere și alte produse similare din oțel
- 2599 Fabricarea altor articole din metal n.c.a.
- 4647 Comerț cu ridicata al mobilei (inclusiv de birou și pentru magazine), covoarelor și a articolelor de iluminat
- 4650 Comerț cu ridicata al echipamentului informatic și de telecomunicații
- 4662 Comerț cu ridicata al mașinilor-unelte
- 4663 Comerț cu ridicata al mașinilor pentru industria minieră și construcții
- 4664 Comerț cu ridicata al altor mașini și echipamente
- 4681 Comerț cu ridicata al combustibililor solizi, lichizi și gazoși și al produselor derivate
- 4682 Comerț cu ridicata al metalelor și minereurilor metalice
- 4683 Comerț cu ridicata al materialului lemnos și a materialelor de construcție și echipamentelor sanitare
- 4684 Comerț cu ridicata al echipamentelor și furniturilor de fierărie pentru instalații sanitare și de încălzire
- 4685 Comerț cu ridicata al produselor chimice
- 4686 Comerț cu ridicata al altor produse intermediare
- 4687 Comerț cu ridicata al deșeurilor și resturilor
- 4690 Comerț cu ridicata nespecializat
- 4712 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
- 4730 Comerț cu amănuntul al carburanților pentru autovehicule
- 4740 Comerț cu amănuntul al echipamentului informatic și de telecomunicații
- 4778 Comerț cu amănuntul al altor bunuri noi
- 4779 Comerț cu amănuntul al bunurilor de ocazie
- 4791 Intermedieri în comerțul cu amănuntul nespecializat
Întrebări frecvente despre ELECTROPRECIZIA-WAGNER CASTING S.A.
Care este CUI-ul firmei ELECTROPRECIZIA-WAGNER CASTING S.A.?
CUI-ul (codul unic de înregistrare) al firmei ELECTROPRECIZIA-WAGNER CASTING S.A. este 25609727, iar codul de TVA este RO25609727. Numărul de ordine în Registrul Comerțului este J2009000838082, iar codul EUID este ROONRC.J2009000838082.
Unde are sediul ELECTROPRECIZIA-WAGNER CASTING S.A.?
Sediul social al firmei ELECTROPRECIZIA-WAGNER CASTING S.A. este în Electroprecizia, Municipiul Săcele, Brașov, județul Brașov, cod poștal 505600, potrivit Registrului Comerțului.
Ce activitate are ELECTROPRECIZIA-WAGNER CASTING S.A.?
Activitatea principală a firmei ELECTROPRECIZIA-WAGNER CASTING S.A. este „Turnarea metalelor neferoase ușoare”, cod CAEN 2453. În Registrul Comerțului are autorizate în total 34 coduri CAEN, listate pe această pagină.
Când a fost înființată ELECTROPRECIZIA-WAGNER CASTING S.A.?
ELECTROPRECIZIA-WAGNER CASTING S.A. a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 27 mai 2009, deci are 17 ani de activitate.
Cum pot contacta firma ELECTROPRECIZIA-WAGNER CASTING S.A.?
Firma are un număr de telefon declarat la ANAF, afișat parțial pe această pagină (0268 *** 333). Numărul complet, împreună cu emailul și site-ul, acolo unde le-am găsit pe site-ul oficial al firmei, se vede după deblocarea contactelor: gratuit pentru 10 firme cu un cont BazaDate.ro sau de la 0,10 lei pe firmă. Poți scrie și la adresa sediului social.
Ce cifră de afaceri are ELECTROPRECIZIA-WAGNER CASTING S.A.?
În 2025, ELECTROPRECIZIA-WAGNER CASTING S.A. a raportat o cifră de afaceri de 27,5 mil lei și o pierdere netă de 9,4 mil lei, cu 84 angajați, potrivit situațiilor financiare depuse la Ministerul Finanțelor. Istoricul pe până la 10 ani este în tabelul de pe această pagină.
Este ELECTROPRECIZIA-WAGNER CASTING S.A. plătitoare de TVA?
Da. ELECTROPRECIZIA-WAGNER CASTING S.A. este înregistrată în scopuri de TVA din 1 iunie 2009. Datele au fost verificate la ANAF pe 1 octombrie 2026.