Sari la conținut
funcțiunePlătitor TVA31 ani pe piață

DIAL S.A.

CUI 6776141J1994005526139

Str. SOSEAUA CONSTANTEI, Loc. Hârșova, Oraș Hârșova, Constanța

A primit finanțare publică (2 proiecte)

În 2025: cifra de afaceri 64,5 mil lei, pierdere netă 4,7 mil lei, 93 angajați.

Despre DIAL S.A.

DIAL S.A. este o societate pe acțiuni (SA) înregistrată la Registrul Comerțului pe 28 decembrie 1994 cu numărul J1994005526139 și codul unic de înregistrare (CUI) 6776141, cu sediul în Hârșova, județul Constanța. Activitatea principală este „Fabricarea articolelor din fire metalice; fabricarea de lanțuri și arcuri” (cod CAEN 2593). Firma are 31 ani de la înființare. În 2025, potrivit bilanțului depus la Ministerul Finanțelor, a avut o cifră de afaceri de 64,5 mil lei (-3% față de 2024), o pierdere netă de 4,7 mil lei și 93 angajați (număr mediu). Între 2021 și 2025, cifra de afaceri a rămas relativ constantă (de la 58,7 mil lei la 64,5 mil lei). Este înregistrată în scopuri de TVA din 1 ianuarie 1995.

Date de identificare

CUI
6776141
Nr. Registrul Comerțului
J1994005526139
Formă juridică
SA
Data înregistrării
28 decembrie 1994
EUID
ROONRC.J1994005526139
Cod poștal
—

Situația fiscală (ANAF)

Plătitor de TVA
Da

din 01.01.1995

TVA la încasare
Nu
Split TVA
Nu
Contribuabil inactiv
Nu
Registrul e-Factura
Neînscris
Actualizat
03.10.2026

Organ fiscal competent: Administraţia Fiscală pentru Contribuabili Mijlocii - Constanţa

Date financiare 2025

Cifra de afaceri
64,5 mil lei

-3% față de 2024

Pierdere netă
4,7 mil lei
Angajați (medie)
93
Capitaluri proprii
3,1 mil lei
Datorii
67,7 mil lei
Active totale
70,8 mil lei
Marjă netă
-7,2%
Cifră / angajat
693 mii lei
Risc mediu

Indicator de risc de insolvență: Pierdere în ultimii doi ani; datorii de 96% din active. Calcul orientativ din bilanțul 2025, nu o evaluare de credit.

Cifra de afaceriProfit / pierdere netălei
-20 mil020 mil40 mil60 mil80 mil2016: cifra de afaceri 27.598.604 lei; profit net 2.439.613 lei20162017: cifra de afaceri 28.010.460 lei; profit net 3.954.421 lei20172018: cifra de afaceri 35.917.128 lei; profit net 2.022.067 lei20182019: cifra de afaceri 46.394.980 lei; profit net 3.610.810 lei20192020: cifra de afaceri 58.278.284 lei; profit net 5.679.013 lei20202021: cifra de afaceri 58.742.830 lei; profit net 8.494.417 lei20212022: cifra de afaceri 65.445.807 lei; profit net 4.374.214 lei20222023: cifra de afaceri 50.696.545 lei; pierdere netă 2.439.080 lei20232024: cifra de afaceri 66.480.513 lei; pierdere netă 1.535.408 lei20242025: cifra de afaceri 64.486.985 lei; pierdere netă 4.666.646 lei2025
Indicator (lei)2016201720182019202020212022202320242025
Cifra de afaceri netă27,6 mil28 mil35,9 mil46,4 mil58,3 mil58,7 mil65,4 mil50,7 mil66,5 mil64,5 mil
Venituri totale28,6 mil31,5 mil37,8 mil46,4 mil58,9 mil68,9 mil67,4 mil50,3 mil70,2 mil64,7 mil
Cheltuieli totale25,6 mil26,9 mil35,5 mil42,2 mil52,1 mil59,2 mil62,5 mil52,8 mil71,7 mil69,3 mil
Profit / pierdere brută2,9 mil4,6 mil2,3 mil4,3 mil6,8 mil9,6 mil4,9 mil-2,4 mil-1,5 mil-4,7 mil
Profit / pierdere netă2,4 mil4 mil2 mil3,6 mil5,7 mil8,5 mil4,4 mil-2,4 mil-1,5 mil-4,7 mil
Număr mediu de angajați49475461707573719093
Active imobilizate11,2 mil16 mil15,1 mil16 mil18,2 mil24,1 mil24,6 mil57,3 mil51,9 mil44 mil
Active circulante7,2 mil10,5 mil15,4 mil22,7 mil24,1 mil28 mil28,9 mil28,3 mil31,3 mil26,2 mil
din care stocuri6,4 mil6,1 mil11,3 mil15,6 mil15,5 mil20,5 mil10,5 mil12,4 mil16,4 mil16,4 mil
creanțe3,6 mil3,5 mil3,1 mil5,1 mil4,9 mil6,6 mil6,9 mil5,4 mil8,7 mil7,1 mil
casa și conturi la bănci-3,2 mil590 mii340 mii1,4 mil2,9 mil689 mii11,3 mil10,5 mil6,2 mil2,8 mil
Cheltuieli în avans———9526372.3712.586728 mii646 mii565 mii
Datorii3,4 mil7,7 mil9,9 mil14,5 mil13 mil15,2 mil15 mil76,4 mil75,4 mil67,7 mil
Venituri în avans——390 mii343 mii295 mii247 mii199 mii639 mii591 mii56 mii
Capitaluri proprii15 mil18,7 mil20,2 mil23,8 mil29 mil36,7 mil38,2 mil9,3 mil7,8 mil3,1 mil
din care capital subscris vărsat—11 mii11 mii11 mii11 mii11 mii11 mii7 mil7 mil7 mil

Din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor (data.gov.ro). Sume în lei; „mii”, „mil” (milioane), „mld” (miliarde). Anii lipsă: bilanț nedepus sau fără activitate.

Clasament și firme similare

Locul 1 din 5 în județul Constanța și locul 11 din 143 în România după cifra de afaceri (2025), între firmele cu activitatea principală 2593 – Fabricarea articolelor din fire metalice; fabricarea de lanțuri și arcuri.

Firme similare din județul Constanța

Dosare în instanță

Nu am găsit dosare înregistrate din 2021 cu o parte care poartă numele firmei.

Sursa: portal.just.ro (Ministerul Justiției), căutare după nume, actualizată 12.10.2026. Potrivirea se face după denumire, deci pot apărea și firme omonime; verificați dosarul pe portal.

Domenii de activitate (CAEN)

Activitate principală (ANAF): 2593 – Fabricarea articolelor din fire metalice; fabricarea de lanțuri și arcuri

  • 1624 Fabricarea ambalajelor din lemn
  • 2221 Fabricarea plăcilor, foliilor, tuburilor și profilelor din material plastic
  • 2511 Fabricarea de construcții metalice și părți componente ale structurilor metalice
  • 2512 Fabricarea de uși și ferestre din metal
  • 2551 Acoperirea metalelor
  • 2592 Fabricarea ambalajelor metalice ușoare
  • 2593 Fabricarea articolelor din fire metalice; fabricarea de lanțuri și arcuri
  • 2599 Fabricarea altor articole din metal n.c.a.
  • 3311 Repararea și întreținerea articolelor fabricate din metal
  • 3312 Repararea și întreținerea mașinilor
  • 3319 Repararea și întreținerea altor echipamente
  • 3512 Producția de energie electrică din resurse regenerabile
  • 4613 Intermedieri în comerțul cu material lemnos și materiale de construcții
  • 4662 Comerț cu ridicata al mașinilor-unelte
  • 4664 Comerț cu ridicata al altor mașini și echipamente
  • 4682 Comerț cu ridicata al metalelor și minereurilor metalice
  • 4683 Comerț cu ridicata al materialului lemnos și a materialelor de construcție și echipamentelor sanitare
  • 4684 Comerț cu ridicata al echipamentelor și furniturilor de fierărie pentru instalații sanitare și de încălzire
  • 4712 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
  • 4781 Comerț cu amănuntul al autovehiculelor
  • 4782 Comerț cu amănuntul al pieselor și accesoriilor pentru autovehicule
  • 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
  • 6811 Cumpărarea și vânzarea de bunuri imobiliare proprii
  • 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
  • 8292 Activități de ambalare
  • 9529 Repararea și întreținerea articolelor de uz personal și gospodăresc n.c.a.
  • 9531 Repararea și întreținerea autovehiculelor

Întrebări frecvente despre DIAL S.A.

Care este CUI-ul firmei DIAL S.A.?

CUI-ul (codul unic de înregistrare) al firmei DIAL S.A. este 6776141, iar codul de TVA este RO6776141. Numărul de ordine în Registrul Comerțului este J1994005526139, iar codul EUID este ROONRC.J1994005526139.

Unde are sediul DIAL S.A.?

Sediul social al firmei DIAL S.A. este în Str. SOSEAUA CONSTANTEI, Loc. Hârșova, Oraș Hârșova, Constanța, județul Constanța, potrivit Registrului Comerțului.

Ce activitate are DIAL S.A.?

Activitatea principală a firmei DIAL S.A. este „Fabricarea articolelor din fire metalice; fabricarea de lanțuri și arcuri”, cod CAEN 2593. În Registrul Comerțului are autorizate în total 27 coduri CAEN, listate pe această pagină.

Când a fost înființată DIAL S.A.?

DIAL S.A. a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 28 decembrie 1994, deci are 31 ani de activitate.

Cum pot contacta firma DIAL S.A.?

Firma are un număr de telefon declarat la ANAF, afișat parțial pe această pagină (0241 *** 548). Numărul complet, împreună cu emailul și site-ul, acolo unde le-am găsit pe site-ul oficial al firmei, se vede după deblocarea contactelor: gratuit pentru 10 firme cu un cont BazaDate.ro sau de la 0,10 lei pe firmă. Poți scrie și la adresa sediului social.

Ce cifră de afaceri are DIAL S.A.?

În 2025, DIAL S.A. a raportat o cifră de afaceri de 64,5 mil lei și o pierdere netă de 4,7 mil lei, cu 93 angajați, potrivit situațiilor financiare depuse la Ministerul Finanțelor. Istoricul pe până la 10 ani este în tabelul de pe această pagină.

Este DIAL S.A. plătitoare de TVA?

Da. DIAL S.A. este înregistrată în scopuri de TVA din 1 ianuarie 1995. Datele au fost verificate la ANAF pe 3 octombrie 2026.

Explorează