COS & ALEX SRL
HOMOCEA, Sat Homocea, Comuna Homocea, Vrancea
A primit finanțare publică (1 proiect)În 2024: cifra de afaceri 5 mil lei, profit net 1,3 mil lei, 8 angajați.
Despre COS & ALEX SRL
COS & ALEX SRL este o societate cu răspundere limitată (SRL) înregistrată la Registrul Comerțului pe 16 ianuarie 2004 cu numărul J39/22/2004 și codul unic de înregistrare (CUI) 16059802, cu sediul în Homocea, județul Vrancea. Activitatea principală este „Transporturi rutiere de mărfuri” (cod CAEN 4941). Firma are 22 ani de la înființare. În 2024, potrivit bilanțului depus la Ministerul Finanțelor, a avut o cifră de afaceri de 5 mil lei (+15% față de 2023), un profit net de 1,3 mil lei și 8 angajați (număr mediu). Între 2020 și 2024, cifra de afaceri a crescut (de la 2,3 mil lei la 5 mil lei). Este înregistrată în scopuri de TVA din 19 ianuarie 2004.
Date de identificare
- CUI
- 16059802
- Nr. Registrul Comerțului
- J39/22/2004
- Formă juridică
- SRL
- Data înregistrării
- 16 ianuarie 2004
- EUID
- ROONRC.J39/22/2004
- Cod poștal
- 627175
Situația fiscală (ANAF)
- Plătitor de TVA
- Da
- TVA la încasare
- Nu
- Split TVA
- Nu
- Contribuabil inactiv
- Nu
- Registrul e-Factura
- Neînscris
- Actualizat
- 26.09.2026
din 19.01.2004
Organ fiscal competent: Unitatea Fiscală Municipală Adjud
Date financiare 2024
- Cifra de afaceri
- 5 mil lei
- Profit net
- 1,3 mil lei
- Angajați (medie)
- 8
- Capitaluri proprii
- 9,7 mil lei
- Datorii
- 3,6 mil lei
- Active totale
- 15,3 mil lei
- Marjă netă
- 25,8%
- Cifră / angajat
- 628 mii lei
+15% față de 2023
Indicator de risc de insolvență: Capitaluri proprii pozitive, profit în 2024, datorii de 23% din active. Calcul orientativ din bilanțul 2024, nu o evaluare de credit.
| Indicator (lei) | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri netă | 1,4 mil | 1,3 mil | 3,2 mil | 2,7 mil | 2,3 mil | 4,9 mil | 4,2 mil | 4,4 mil | 5 mil |
| Venituri totale | 1,4 mil | 1,3 mil | 4,6 mil | 2,8 mil | 2,3 mil | 4,9 mil | 4,2 mil | 4,9 mil | 5,6 mil |
| Cheltuieli totale | 599 mii | 644 mii | 1,1 mil | 1,8 mil | 1,6 mil | 3,4 mil | 3,2 mil | 3,7 mil | 4,1 mil |
| Profit / pierdere brută | 794 mii | 659 mii | 3,5 mil | 1 mil | 716 mii | 1,5 mil | 1 mil | 1,2 mil | 1,5 mil |
| Profit / pierdere netă | 662 mii | 642 mii | 3,5 mil | 983 mii | 692 mii | 1,4 mil | 963 mii | 1,1 mil | 1,3 mil |
| Număr mediu de angajați | 6 | 3 | 4 | 11 | 6 | 7 | 5 | 7 | 8 |
| Active imobilizate | 192 mii | 143 mii | 128 mii | 181 mii | 74 mii | 741 mii | 2,2 mil | 6 mil | 6,1 mil |
| Active circulante | 1,6 mil | 1,9 mil | 5,9 mil | 6,6 mil | 7,2 mil | 6,9 mil | 6,8 mil | 7,5 mil | 9 mil |
| din care stocuri | 397 mii | 699 mii | 3,8 mil | 3,5 mil | 3,5 mil | 3,6 mil | 3,5 mil | 4,8 mil | 3,9 mil |
| creanțe | 712 mii | 1,1 mil | 2,1 mil | 2,8 mil | 3,2 mil | 2,8 mil | 3,2 mil | 2,7 mil | 5 mil |
| casa și conturi la bănci | 459 mii | 12 mii | 27 mii | 354 mii | 483 mii | 551 mii | 86 mii | 18 mii | 82 mii |
| Cheltuieli în avans | 675 | — | — | — | — | — | 275 mii | 275 mii | 276 mii |
| Datorii | 589 mii | 735 mii | 936 mii | 1,3 mil | 1,9 mil | 892 mii | 1,9 mil | 2,8 mil | 3,6 mil |
| Venituri în avans | — | — | — | — | — | — | — | 2,4 mil | 2 mil |
| Capitaluri proprii | 1,2 mil | 1,3 mil | 5,1 mil | 5,5 mil | 5,3 mil | 6,7 mil | 7,4 mil | 8,5 mil | 9,7 mil |
| din care capital subscris vărsat | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 |
Din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor (data.gov.ro). Sume în lei; „mii”, „mil” (milioane), „mld” (miliarde). Anii lipsă: bilanț nedepus sau fără activitate.
Clasament și firme similare
Locul 22 din 554 în județul Vrancea și locul 2.716 din 35.552 în România după cifra de afaceri (2024), între firmele cu activitatea principală 4941 – Transporturi rutiere de mărfuri.
Firme similare din județul Vrancea
- ACTIEF HOLDING S.R.L. · Rădulești (com. Vânători)5,8 mil lei · 7 ang.
- IRINA TABITA COLECT S.R.L. · Slobozia Bradului5,5 mil lei · 2 ang.
- TRANSPORT INTERNAȚIONAL RĂILEANU SRL · Focșani5,5 mil lei · 12 ang.
- OCTAVICOSTA SERV SRL · Suraia5,4 mil lei · 2 ang.
- INTERNAȚIONAL DRIVER AGENCY SRL · Focșani5,3 mil lei · 10 ang.
- WIND EXPRES SRL · Bordeasca Veche (com. Tătăranu)4,8 mil lei · 10 ang.
- NORDIC INTERTRANS SRL · Adjud4,4 mil lei · 11 ang.
- ROMARIO GENERALCOM SRL · Slobozia Ciorăști4,2 mil lei · 10 ang.
Dosare în instanță
Cele mai recente 10 din 15 dosare înregistrate din 2021 în care apare o parte cu numele firmei.
- 3180/173/202610.09.2026
validare poprire DOS.EXEC.NR.52/HAM/2026
Judecătoria Adjud · Fond · Civil · calitate: Terţ poprit
- 2914/173/202624.08.2026
validare poprire
Judecătoria Adjud · Fond · Civil · calitate: Terţ poprit
- 2043/173/202625.06.2026
obligaţie de a face pretenţii
Judecătoria Adjud · Fond · Civil · calitate: Pârât
- 1209/173/202614.04.2026
validare poprire
Judecătoria Adjud · Fond · Civil · calitate: Terţ poprit
- 9901/325/2023*24.02.2026
contestaţie la executare
Tribunalul Timis · Apel · Civil · calitate: Intimat Pârât
- 9901/325/2023*06.02.2025
contestaţie la executare CASAT
Judecătoria Timisoara · Fond · Civil · calitate: Pârât
- 70/173/202509.01.2025
validare poprire
Judecătoria Adjud · Fond · Civil · calitate: Terţ poprit
- 3065/115/2013/a3310.12.2024
contestaţie împotriva măsurilor administratorului/lichidatorului judiciar
Tribunalul Arad · Fond · Faliment · calitate: Creditor
- 3065/115/2013/a2113.12.2023
acţiune în anulare
Curtea de Apel Timisoara · Apel · Faliment · calitate: Pârât
- 8189/291/202317.10.2023
plângere contravenţională p.v. seria R23 NR. 0651308/13.09.2023
Judecătoria Roman · Fond · Civil · calitate: Chemat în garanţie
Sursa: portal.just.ro (Ministerul Justiției), căutare după nume, actualizată 11.10.2026. Potrivirea se face după denumire, deci pot apărea și firme omonime; verificați dosarul pe portal.
Domenii de activitate (CAEN)
Activitate principală (ANAF): 4941 – Transporturi rutiere de mărfuri
- 3511 Producția de energie electrică
- 4120 Lucrări de construcții a clădirilor rezidențiale și nerezidențiale
- 4211 Lucrări de construcții a drumurilor și autostrăzilor
- 4212 Lucrări de construcții a căilor ferate de suprafață și subterane
- 4213 Construcția de poduri și tuneluri
- 4221 Lucrări de construcții a proiectelor utilitare pentru fluide
- 4222 Lucrări de construcții a proiectelor utilitare pentru electricitate și telecomunicații
- 4291 Construcții hidrotehnice
- 4299 Lucrări de construcții a altor proiecte inginerești n.c.a
- 4311 Lucrări de demolare a construcțiilor
- 4312 Lucrări de pregătire a terenului
- 4313 Lucrări de foraj și sondaj pentru construcții
- 4399 Alte lucrări speciale de construcții n.c.a.
- 4511 Comerț cu autoturisme și autovehicule ușoare (sub 3,5 tone)
- 4519 Comerț cu alte autovehicule
- 4520 Întreținerea și repararea autovehiculelor
- 4531 Comerț cu ridicata de piese și accesorii pentru autovehicule
- 4532 Comerț cu amănuntul de piese și accesorii pentru autovehicule
- 4540 Comerț cu motociclete, piese și accesorii aferente; întreținerea și repararea motocicletelor
- 4613 Intermedieri în comerțul cu material lemnos și materiale de construcții
- 4614 Intermedieri în comerțul cu mașini, echipamente industriale, nave și avioane
- 4661 Comerț cu ridicata al mașinilor agricole, echipamentelor și furniturilor
- 4663 Comerț cu ridicata al mașinilor pentru industria minieră și construcții
- 4669 Comerț cu ridicata al altor mașini și echipamente
- 4673 Comerț cu ridicata al materialului lemnos și al materialelor de construcții și echipamentelor sanitare
- 4674 Comerț cu ridicata al echipamentelor și furniturilor de fierărie pentru instalații sanitare și de încălzire
- 4677 Comerț cu ridicata al deșeurilor și resturilor
- 4690 Comerț cu ridicata nespecializat
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
- 5520 Facilități de cazare pentru vacanțe și perioade de scurtă durată
- 5530 Parcuri pentru rulote, campinguri și tabere
- 5590 Alte servicii de cazare
- 5610 Restaurante
- 5621 Activități de alimentație (catering) pentru evenimente
- 5630 Baruri și alte activități de servire a băuturilor
- 6810 Cumpărarea și vânzarea de bunuri imobiliare proprii
- 6820 Închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
- 7711 Activități de închiriere și leasing cu autoturisme și autovehicule rutiere ușoare
- 7712 Activități de închiriere și leasing cu autovehicule rutiere grele
- 7721 Activități de închiriere și leasing cu bunuri recreaționale și echipament sportiv
- 7729 Activități de închiriere și leasing cu alte bunuri personale și gospodărești n.c.a.
- 7731 Activități de închiriere și leasing cu mașini și echipamente agricole
- 7732 Activități de închiriere și leasing cu mașini și echipamente pentru construcții
- 7739 Activități de închiriere și leasing cu alte mașini, echipamente și bunuri tangibile n.c.a.
- 9311 Activități ale bazelor sportive
- 9329 Alte activități recreative și distractive n.c.a.
Întrebări frecvente despre COS & ALEX SRL
Care este CUI-ul firmei COS & ALEX SRL?
CUI-ul (codul unic de înregistrare) al firmei COS & ALEX SRL este 16059802, iar codul de TVA este RO16059802. Numărul de ordine în Registrul Comerțului este J39/22/2004, iar codul EUID este ROONRC.J39/22/2004.
Unde are sediul COS & ALEX SRL?
Sediul social al firmei COS & ALEX SRL este în HOMOCEA, Sat Homocea, Comuna Homocea, Vrancea, județul Vrancea, cod poștal 627175, potrivit Registrului Comerțului.
Ce activitate are COS & ALEX SRL?
Activitatea principală a firmei COS & ALEX SRL este „Transporturi rutiere de mărfuri”, cod CAEN 4941. În Registrul Comerțului are autorizate în total 46 coduri CAEN, listate pe această pagină.
Când a fost înființată COS & ALEX SRL?
COS & ALEX SRL a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 16 ianuarie 2004, deci are 22 ani de activitate.
Cum pot contacta firma COS & ALEX SRL?
Nu avem un număr de telefon declarat la ANAF pentru COS & ALEX SRL. Poți contacta firma prin corespondență la sediul social din Homocea sau prin site-ul ei oficial, dacă are unul. Dacă firma își actualizează datele pe BazaDate.ro, contactul apare pe această pagină.
Ce cifră de afaceri are COS & ALEX SRL?
În 2024, COS & ALEX SRL a raportat o cifră de afaceri de 5 mil lei și un profit net de 1,3 mil lei, cu 8 angajați, potrivit situațiilor financiare depuse la Ministerul Finanțelor. Istoricul pe până la 10 ani este în tabelul de pe această pagină.
Este COS & ALEX SRL plătitoare de TVA?
Da. COS & ALEX SRL este înregistrată în scopuri de TVA din 19 ianuarie 2004. Datele au fost verificate la ANAF pe 26 septembrie 2026.