AQUACARAS SA
FÎNTÎNILOR, Municipiul Reșița, Caraș-Severin
A primit finanțare publică (5 proiecte)În 2025: cifra de afaceri 75,4 mil lei, profit net 5,6 mil lei, 503 angajați.
Despre AQUACARAS SA
AQUACARAS SA este o societate pe acțiuni (SA) înregistrată la Registrul Comerțului pe 21 octombrie 2004 cu numărul J2004000831114 și codul unic de înregistrare (CUI) 16868757, cu sediul în Reșița, județul Caraș-Severin. Activitatea principală este „Captarea, tratarea și distribuția apei” (cod CAEN 3600). Firma are 21 ani de la înființare. În 2025, potrivit bilanțului depus la Ministerul Finanțelor, a avut o cifră de afaceri de 75,4 mil lei (+11% față de 2024), un profit net de 5,6 mil lei și 503 angajați (număr mediu). Între 2021 și 2025, cifra de afaceri a crescut (de la 44 mil lei la 75,4 mil lei). Este înregistrată în scopuri de TVA din 1 mai 2005.
Date de identificare
- CUI
- 16868757
- Nr. Registrul Comerțului
- J2004000831114
- Formă juridică
- SA
- Data înregistrării
- 21 octombrie 2004
- EUID
- ROONRC.J2004000831114
- Cod poștal
- 320060
Situația fiscală (ANAF)
- Plătitor de TVA
- Da
- TVA la încasare
- Nu
- Split TVA
- Nu
- Contribuabil inactiv
- Nu
- Registrul e-Factura
- Înscris
- Actualizat
- 03.10.2026
din 01.05.2005
Organ fiscal competent: Administraţia Fiscală pentru Contribuabili Mijlocii - Caraş-Severin
Date financiare 2025
- Cifra de afaceri
- 75,4 mil lei
- Profit net
- 5,6 mil lei
- Angajați (medie)
- 503
- Capitaluri proprii
- 19,6 mil lei
- Datorii
- 106 mil lei
- Active totale
- 1,3 mld lei
- Marjă netă
- 7,4%
- Cifră / angajat
- 150 mii lei
+11% față de 2024
Indicator de risc de insolvență: Capitaluri proprii pozitive, profit în 2025, datorii de 8% din active. Calcul orientativ din bilanțul 2025, nu o evaluare de credit.
| Indicator (lei) | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri netă | 36,3 mil | 36,1 mil | 36,6 mil | 40,8 mil | 40,5 mil | 44 mil | 46,7 mil | 54,3 mil | 68 mil | 75,4 mil |
| Venituri totale | 36,8 mil | 37,2 mil | 36,9 mil | 43,1 mil | 43,2 mil | 45,3 mil | 57,7 mil | 71,9 mil | 82,1 mil | 95,3 mil |
| Cheltuieli totale | 35,9 mil | 36,3 mil | 39,9 mil | 44,5 mil | 43 mil | 44,3 mil | 56,6 mil | 67,7 mil | 76,3 mil | 88,4 mil |
| Profit / pierdere brută | 903 mii | 903 mii | -3 mil | -1,5 mil | 224 mii | 968 mii | 1,1 mil | 4,2 mil | 5,8 mil | 6,9 mil |
| Profit / pierdere netă | 670 mii | 698 mii | -3 mil | -1,5 mil | 224 mii | 968 mii | 1,1 mil | 3,5 mil | 4,7 mil | 5,6 mil |
| Număr mediu de angajați | 664 | 624 | 504 | 450 | 446 | 446 | 449 | 458 | 481 | 503 |
| Active imobilizate | 482 mil | 516 mil | 536 mil | 575 mil | 608 mil | 640 mil | 672 mil | 753 mil | 862 mil | 1 mld |
| Active circulante | 48,9 mil | 52,1 mil | 48,3 mil | 51,3 mil | 99,7 mil | 88,3 mil | 120 mil | 158 mil | 312 mil | 301 mil |
| din care stocuri | 154 mii | 88 mii | 86 mii | 127 mii | 514 mii | 234 mii | 1,6 mil | 1,7 mil | 2 mil | 1,9 mil |
| creanțe | 47,8 mil | 50,6 mil | 45 mil | 49,8 mil | 98,2 mil | 86,7 mil | 116 mil | 144 mil | 301 mil | 237 mil |
| casa și conturi la bănci | 917 mii | 1,4 mil | 3,2 mil | 1,4 mil | 1 mil | 1,3 mil | 2,1 mil | 12,3 mil | 9,8 mil | 62,7 mil |
| Cheltuieli în avans | 66 mii | 30 mii | 26 mii | 16 mii | 45 | 241 | — | — | — | — |
| Datorii | 129 mil | 159 mil | 71,7 mil | 72,6 mil | 100 mil | 82,3 mil | 105 mil | 110 mil | 134 mil | 106 mil |
| Venituri în avans | 394 mil | 401 mil | 508 mil | 550 mil | 604 mil | 642 mil | 681 mil | 791 mil | 1,02 mld | 1,18 mld |
| Provizioane | — | — | — | — | — | — | — | — | 2 mil | — |
| Capitaluri proprii | 8,5 mil | 8,6 mil | 4,9 mil | 3,4 mil | 3,6 mil | 4,6 mil | 5,8 mil | 9,3 mil | 14 mil | 19,6 mil |
| din care capital subscris vărsat | 7,2 mil | 7,2 mil | 7,2 mil | 7,2 mil | 7,2 mil | 7,2 mil | 7,2 mil | 7,2 mil | 7,2 mil | 7,2 mil |
Din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor (data.gov.ro). Sume în lei; „mii”, „mil” (milioane), „mld” (miliarde). Anii lipsă: bilanț nedepus sau fără activitate.
Clasament și firme similare
Locul 1 din 3 în județul Caraș-Severin și locul 36 din 335 în România după cifra de afaceri (2025), între firmele cu activitatea principală 3600 – Captarea, tratarea și distribuția apei.
Firme similare din județul Caraș-Severin
- NERA GOSP BOZOVICI SRL · Bozovici1,5 mil lei · 15 ang.
- GOSPODĂRIA COMUNALĂ CORONINI S.R.L. · Coronini315 mii lei · 4 ang.
- B.H. SALUS FORTE SRL · Băile Herculane0 lei · 0 ang.
Dosare în instanță
Cele mai recente 10 din 360 dosare înregistrate din 2021 în care apare o parte cu numele firmei.
- 43945/325/202612.10.2026
pretenţii EXPLO MINING COAL SRL
Judecătoria Timisoara · Fond · Civil · calitate: Reclamant
- 3488/273/202609.10.2026
plângere contravenţională NR. 7827 din 17.09.2026
Judecătoria Oravita · Fond · Civil · calitate: Contestator
- 3489/273/202609.10.2026
plângere contravenţională PV. SERIA NR. 7828 din 17.09.2026
Judecătoria Oravita · Fond · Civil · calitate: Contestator
- 1725/105/2025/a208.10.2026
deschiderea procedurii la cererea debitorului
Curtea de Apel Ploiesti · Apel · Faliment · calitate: Intimat Creditor
- 779/59/202606.10.2026
litigiu privind achiziţiile publice Contestaţie în anulare dosar 1287/115/2024 CAT
Curtea de Apel Timisoara · Contestaţie în anulare - Apel · Contencios administrativ şi fiscal · calitate: Contestator reclamant
- 1395/115/2023/a1006.10.2026
înlocuirea administratorului judiciar/lichidatorului - SUPLIMENT CAT
Tribunalul Carasseverin · Fond · Faliment · calitate: Creditor
- 1725/105/2025/a206.10.2026
deschiderea procedurii la cererea debitorului apel împotriva sentinţei 1871/23.09.2026
Tribunalul Prahova · Fond · Faliment · calitate: Creditor
- 30037/3/202506.10.2026
anulare act administrativ
Curtea de Apel Bucuresti · Recurs · Contencios administrativ şi fiscal · calitate: Recurent Reclamant
- 7850/290/202601.10.2026
ordonanţă preşedinţială
Judecătoria Resita · Fond · Civil · calitate: Pârât
- 3399/273/202601.10.2026
plângere contravenţională nr. 7472 din 07.09.2026
Judecătoria Oravita · Fond · Civil · calitate: Contestator
Sursa: portal.just.ro (Ministerul Justiției), căutare după nume, actualizată 13.10.2026. Potrivirea se face după denumire, deci pot apărea și firme omonime; verificați dosarul pe portal.
Domenii de activitate (CAEN)
Activitate principală (ANAF): 3600 – Captarea, tratarea și distribuția apei
- 2562 Operațiuni de mecanică generală
- 3511 Producția de energie electrică
- 3512 Transportul energiei electrice
- 3513 Distribuția energiei electrice
- 3514 Comercializarea energiei electrice
- 3600 Captarea, tratarea și distribuția apei
- 3700 Colectarea și epurarea apelor uzate
- 4211 Lucrări de construcții a drumurilor și autostrăzilor
- 4312 Lucrări de pregătire a terenului
- 4322 Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat
- 4520 Întreținerea și repararea autovehiculelor
- 4781 Comerț cu amănuntul al produselor alimentare, băuturilor și produselor din tutun efectuat prin standuri, chioșcuri și piețe
- 4782 Comerț cu amănuntul al textilelor, îmbrăcămintei și încălțămintei efectuat prin standuri, chioșcuri și piețe
- 4789 Comerț cu amănuntul prin standuri, chioșcuri și piețe al altor produse
- 4799 Comerț cu amănuntul efectuat în afara magazinelor, standurilor, chioșcurilor și piețelor
- 5030 Transporturi de pasageri pe căi navigabile interioare
- 5040 Transportul de marfă pe căi navigabile interioare
- 5610 Restaurante
- 5621 Activități de alimentație (catering) pentru evenimente
- 5629 Alte servicii de alimentație n.c.a.
- 5630 Baruri și alte activități de servire a băuturilor
- 7120 Activități de testări și analize tehnice
- 7410 Activități de design specializat
- 8121 Activități generale de curățenie a clădirilor
- 8129 Alte activități de curățenie
- 8130 Activități de întreținere peisagistică
- 8230 Activități de organizare a expozițiilor, târgurilor și congreselor
- 8299 Alte activități de servicii suport pentru întreprinderi n.c.a.
- 8559 Alte forme de învățământ n.c.a.
- 9321 Bâlciuri și parcuri de distracții
Întrebări frecvente despre AQUACARAS SA
Care este CUI-ul firmei AQUACARAS SA?
CUI-ul (codul unic de înregistrare) al firmei AQUACARAS SA este 16868757, iar codul de TVA este RO16868757. Numărul de ordine în Registrul Comerțului este J2004000831114, iar codul EUID este ROONRC.J2004000831114.
Unde are sediul AQUACARAS SA?
Sediul social al firmei AQUACARAS SA este în FÎNTÎNILOR, Municipiul Reșița, Caraș-Severin, județul Caraș-Severin, cod poștal 320060, potrivit Registrului Comerțului.
Ce activitate are AQUACARAS SA?
Activitatea principală a firmei AQUACARAS SA este „Captarea, tratarea și distribuția apei”, cod CAEN 3600. În Registrul Comerțului are autorizate în total 30 coduri CAEN, listate pe această pagină.
Când a fost înființată AQUACARAS SA?
AQUACARAS SA a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 21 octombrie 2004, deci are 21 ani de activitate.
Cum pot contacta firma AQUACARAS SA?
Nu avem un număr de telefon declarat la ANAF pentru AQUACARAS SA. Poți contacta firma prin corespondență la sediul social din Reșița sau prin site-ul ei oficial, dacă are unul. Dacă firma își actualizează datele pe BazaDate.ro, contactul apare pe această pagină.
Ce cifră de afaceri are AQUACARAS SA?
În 2025, AQUACARAS SA a raportat o cifră de afaceri de 75,4 mil lei și un profit net de 5,6 mil lei, cu 503 angajați, potrivit situațiilor financiare depuse la Ministerul Finanțelor. Istoricul pe până la 10 ani este în tabelul de pe această pagină.
Este AQUACARAS SA plătitoare de TVA?
Da. AQUACARAS SA este înregistrată în scopuri de TVA din 1 mai 2005. Datele au fost verificate la ANAF pe 3 octombrie 2026.