AGROMEC BALCESTI SA
Str. Teiului, Loc. Bălcești, Oraș Bălcești, Vâlcea
În 2024: cifra de afaceri 4.174 lei, pierdere netă 6.399 lei.
Despre AGROMEC BALCESTI SA
AGROMEC BALCESTI SA este o societate pe acțiuni (SA) înregistrată la Registrul Comerțului pe 5 iulie 1991 cu numărul J1991000651387 și codul unic de înregistrare (CUI) 1497103, cu sediul în Bălcești, județul Vâlcea. Activitatea principală este „Activități auxiliare pentru producția vegetală” (cod CAEN 0161). Firma are 35 ani de la înființare. În 2024, potrivit bilanțului depus la Ministerul Finanțelor, a avut o cifră de afaceri de 4.174 lei (-42% față de 2023), o pierdere netă de 6.399 lei. Între 2020 și 2024, cifra de afaceri a crescut (de la 913 lei la 4.174 lei). Nu este înregistrată în scopuri de TVA.
Date de identificare
- CUI
- 1497103
- Nr. Registrul Comerțului
- J1991000651387
- Formă juridică
- SA
- Data înregistrării
- 05 iulie 1991
- EUID
- ROONRC.J1991000651387
- Cod poștal
- —
Situația fiscală (ANAF)
- Plătitor de TVA
- Nu
- TVA la încasare
- Nu
- Split TVA
- Nu
- Contribuabil inactiv
- Nu
- Registrul e-Factura
- Neînscris
- Actualizat
- 06.10.2026
Organ fiscal competent: Unitatea Fiscală Orăşenească Bălceşti
Date financiare 2024
- Cifra de afaceri
- 4.174 lei
- Pierdere netă
- 6.399 lei
- Angajați (medie)
- —
- Capitaluri proprii
- 205 mii lei
- Datorii
- 102 mii lei
- Active totale
- 307 mii lei
- Marjă netă
- -153,3%
-42% față de 2023
Indicator de risc de insolvență: Pierdere în ultimii doi ani; cifra de afaceri a scăzut cu 42% față de 2023. Calcul orientativ din bilanțul 2024, nu o evaluare de credit.
| Indicator (lei) | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri netă | 4.144 | 11 mii | 526 | 1.000 | 913 | 13 mii | 5.979 | 7.200 | 4.174 |
| Venituri totale | 18 mii | 65 mii | 77 mii | 76 mii | 75 mii | 32 mii | 31 mii | 19 mii | 18 mii |
| Cheltuieli totale | 16 mii | 6.604 | 22 mii | 16 mii | 27 mii | 18 mii | 19 mii | 25 mii | 23 mii |
| Profit / pierdere brută | 2.707 | 58 mii | 55 mii | 60 mii | 47 mii | 14 mii | 12 mii | -5.867 | -5.411 |
| Profit / pierdere netă | 2.158 | 56 mii | 53 mii | 58 mii | 45 mii | 13 mii | 11 mii | -5.867 | -6.399 |
| Active imobilizate | 35 mii | 35 mii | 35 mii | 35 mii | 35 mii | 35 mii | 35 mii | 34 mii | 34 mii |
| Active circulante | 171 mii | 222 mii | 265 mii | 286 mii | 304 mii | 287 mii | 286 mii | 275 mii | 273 mii |
| creanțe | 56 mii | 83 mii | 73 mii | 118 mii | 70 mii | 90 mii | 90 mii | 90 mii | 94 mii |
| casa și conturi la bănci | 115 mii | 139 mii | 192 mii | 169 mii | 103 | 2.084 | 266 | 2.056 | 5.996 |
| Datorii | 60 mii | 56 mii | 101 mii | 118 mii | 113 mii | 116 mii | 103 mii | 97 mii | 102 mii |
| Capitaluri proprii | 145 mii | 201 mii | 198 mii | 203 mii | 226 mii | 206 mii | 217 mii | 212 mii | 205 mii |
| din care capital subscris vărsat | 124 mii | 124 mii | 124 mii | 124 mii | 124 mii | 124 mii | 124 mii | 124 mii | 124 mii |
Din situațiile financiare anuale depuse la Ministerul Finanțelor (data.gov.ro). Sume în lei; „mii”, „mil” (milioane), „mld” (miliarde). Anii lipsă: bilanț nedepus sau fără activitate.
Clasament și firme similare
Locul 10 din 11 în județul Vâlcea și locul 945 din 970 în România după cifra de afaceri (2024), între firmele cu activitatea principală 0161 – Activități auxiliare pentru producția vegetală.
Firme similare din județul Vâlcea
- AGROMEC HOREZU SA · Măldărești59 mii lei · 1 ang.
- SPINEAN AGRO S.R.L. · Buciumeni (com. Dragoești)16 mii lei · 1 ang.
- C.C. SAND SRL · Drăgășani11 mii lei · 0 ang.
- VOICU CRISTI S.R.L. · Tetoiu2.000 lei · 0 ang.
- CEAUȘESCU ION CRISTIAN S.R.L. · Teiu (com. Galicea)0 lei · 0 ang.
- DACOVI PREST SRL · Dobricea (com. Grădiștea)0 lei · 0 ang.
- OBERTA S.R.L. · Obogeni (com. Stoilești)0 lei · 0 ang.
- PRAXIS SRL · Horezu0 lei · 1 ang.
Dosare în instanță
2 dosare înregistrate din 2021 în care apare o parte cu numele firmei.
- 1771/185/202611.09.2026
revendicare imobiliară
Judecătoria Balcesti · Fond · Civil · calitate: Reclamant
- 260/185/202025.08.2022
anulare act
Tribunalul Valcea · Apel · Civil · calitate: Intimat Reclamant
Sursa: portal.just.ro (Ministerul Justiției), căutare după nume, actualizată 15.10.2026. Potrivirea se face după denumire, deci pot apărea și firme omonime; verificați dosarul pe portal.
Domenii de activitate (CAEN)
Activitate principală (ANAF): 0161 – Activități auxiliare pentru producția vegetală
Registrul Comerțului nu are alte coduri CAEN autorizate pentru această firmă.
Întrebări frecvente despre AGROMEC BALCESTI SA
Care este CUI-ul firmei AGROMEC BALCESTI SA?
CUI-ul (codul unic de înregistrare) al firmei AGROMEC BALCESTI SA este 1497103. Numărul de ordine în Registrul Comerțului este J1991000651387, iar codul EUID este ROONRC.J1991000651387.
Unde are sediul AGROMEC BALCESTI SA?
Sediul social al firmei AGROMEC BALCESTI SA este în Str. Teiului, Loc. Bălcești, Oraș Bălcești, Vâlcea, județul Vâlcea, potrivit Registrului Comerțului.
Ce activitate are AGROMEC BALCESTI SA?
Activitatea principală a firmei AGROMEC BALCESTI SA este „Activități auxiliare pentru producția vegetală”, cod CAEN 0161.
Când a fost înființată AGROMEC BALCESTI SA?
AGROMEC BALCESTI SA a fost înregistrată la Registrul Comerțului pe 5 iulie 1991, deci are 35 ani de activitate.
Cum pot contacta firma AGROMEC BALCESTI SA?
Firma are un număr de telefon declarat la ANAF, afișat parțial pe această pagină (0250 *** 834). Numărul complet, împreună cu emailul și site-ul, acolo unde le-am găsit pe site-ul oficial al firmei, se vede după deblocarea contactelor: gratuit pentru 10 firme cu un cont BazaDate.ro sau de la 0,10 lei pe firmă. Poți scrie și la adresa sediului social.
Ce cifră de afaceri are AGROMEC BALCESTI SA?
În 2024, AGROMEC BALCESTI SA a raportat o cifră de afaceri de 4.174 lei și o pierdere netă de 6.399 lei, potrivit situațiilor financiare depuse la Ministerul Finanțelor. Istoricul pe până la 10 ani este în tabelul de pe această pagină.
Este AGROMEC BALCESTI SA plătitoare de TVA?
Nu. Potrivit ANAF, AGROMEC BALCESTI SA nu este înregistrată în scopuri de TVA. Datele au fost verificate la ANAF pe 6 octombrie 2026.